Osoby, które cenią ciszę, spokój oraz piękno natury, coraz częściej na miejsce letniego wypoczynku wybierają niewielkie gospodarstwa agroturystyczne, położone w malowniczych zakątkach naszego kraju. Bezsprzecznym atutem wczasów agroturystycznych jest ich niska cena (zwłaszcza jeśli ją porównamy z cennikiem noclegów w znanych nadmorskich czy górskich kurortach). Jednak nie tylko to jest zaletą agroturystyki – dla wielu osób równie istotny jest bliski kontakt z przyrodą, zdrowe i smaczne jedzenie pochodzące z przydomowego ogródka, serdeczne i pozbawione formalizmu kontakty z gospodarzami, możliwość lepszego poznania historycznych i przyrodniczych walorów danego regionu kraju.
Rosnące zainteresowanie tą formą wypoczynku powoduje, iż agroturystyka może okazać się niezłym źródłem dochodów dla mieszkańców wielu terenów wiejskich – zwłaszcza położonych w miejscach chętnie odwiedzanych przez turystów.
Jak założyć gospodarstwo
Formalności związane z założeniem gospodarstwa agroturystycznego zależą od tego, czy jego właścicielem będzie rolnik, dla którego agroturystyka stanowi uboczne zajęcie zarobkowe czy osoba, która nie prowadzi działalności rolniczej, a jedynie dysponuje położonym na wsi domem.
Rolnik, który zamierza traktować agroturystykę jako dodatkowe źródło dochodu, musi zgłosić jedynie ów zamiar w urzędzie gminy, który za niewielką opłatą skarbową (17 zł) wpisze nowe gospodarstwo do ewidencji. Natomiast osoby, które nie utrzymują się z rolnictwa, muszą uzyskać wpis do rejestru działalności gospodarczej, a także zgłosić ów fakt w Urzędzie Skarbowym, ZUS-ie oraz Głównym Urzędzie Statystycznym. Są również zobowiązane do płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych, z której to konieczności przepisy zwalniają rolników (aczkolwiek po spełnieniu pewnego warunku).
Prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego nie jest obciążona podatkiem dochodowym, o ile skala działalności będzie niewielka, a gospodarstwo będzie liczyć maksymalnie 5 pokoi. W przypadku większej bazy noclegowej obowiązuje normalna stawka podatkowa.
We wniosku składanym w urzędzie gminy rolnik musi zadeklarować liczbę miejsc noclegowych, a także określić, czy chce świadczyć usługi stale czy też sezonowo.
Oferta
Tendencją w agroturystyce są rosnące wymagania turystów i wzrost świadomości ekologicznej osób przyjeżdżających na wieś. Dlatego jeszcze na etapie planowania warto przemyśleć wszystkie szczegóły oferty, a zwłaszcza zastanowić się, czy będziemy oferować gościom jedynie noclegi, czy również wyżywienie oraz usługi towarzyszące (np. wynajem rowerów, plac zabaw, naukę jazdy na kucyku itp.). Ponadto, aby przedsięwzięcie było zyskowne, powinno zawierać w swojej ofercie jakąś specjalność, która będzie je odróżniała od działań konkurencji. Najlepiej, aby owa specjalność była związana z danym regionem lub z charakterem konkretnego gospodarstwa. Takim pomysłem na przyciągnięcie klientów mogą być np. warsztaty rzemiosła wiejskiego, organizowanie konnych rajdów po okolicy, nauka wekowania jagód oraz grzybów itp.
Pamiętajmy również, iż na wizerunek gospodarstwa agroturystycznego składa się kilka ważnych elementów, a przede wszystkim:
– wyposażenie pokoi,
– liczba oraz wyposażenie łazienek,
– ciekawie zaaranżowana wokół domu przestrzeń rekreacyjna,
– wygodny, dobrze oznakowany dojazd do kwatery,
– profesjonalnie przygotowane materiały promocyjne.
Promocja
Nawet najpiękniej położone gospodarstwo agroturystyczne będzie świecić pustkami, jeśli właściciel odpowiednio nie zadba o jego promocję. Najtańszą i najbardziej skuteczną formą reklamy jest obecnie uruchomienie własnej strony internetowej. Strona powinna zawierać opis obiektu, aktualny cennik, pełną ofertę usług, atrakcje turystyczne, które można znaleźć w okolicy, a także pomocne informacje (np. odległość od dworca, wyciągu narciarskiego lub kąpieliska). Warto również pamiętać o tym, iż większość gości, podejmując decyzję o pobycie, kieruje się wyglądem obiektu oraz pokoi, dlatego na stronie należy zamieścić również zdjęcia. Innym sposobem na promocję jest wykupienie płatnej reklamy na którymś z portali poświęconych turystyce (noclegi-online.pl infoturystyka.pl, urlopwpolsce.pl, nocowanie.pl, wakacje.agro.pl itp.).