Wysoki poziom bezrobocia sprawił, że coraz więcej osób zastanawia się na założenie własnej firmy. Pomysły na biznes są bardzo różne. Niektórzy chcą otworzyć przedszkole, inni myślą o własnej kwiaciarni, jeszcze inni marzą po prostu o otworzeniu sklepu. Niezależnie od tego, jaką firmę chcemy założyć, zawsze potrzebujemy na ten cel odpowiednich pieniędzy. Pojawia się więc pytanie skąd je wziąć?

Własne oszczędności

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście skorzystanie z własnych oszczędności. Nie musimy wtedy zastanawiać się skąd uzyskać środki na otworzenie własnej działalności. Nie będziemy musieli również udowadniać swojej zdolności kredytowej, pisać szczegółowego i obszernego biznesplanu, który będzie oceniany przez szereg osób. Niestety, nie każdy z nas ma możliwość sięgnięcia do przysłowiowej skarpety. Wiele osób nie ma nawet niewielkich oszczędności, które mogłyby zostać przeznaczone na prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Kredyt w banku

Jest to rozwiązanie, na które decyduje się zdecydowana większość osób zakładających własną firmę. Trzeba jednak wiedzieć, że nie każdy będzie miał szansę na to, aby otrzymać kredyt. Starając się o kredyt w banku, musimy przede wszystkim przedstawić szczegółowy biznesplan. Ma z niego jasno wynikać, że nasza firma ma w ogóle szanse na jakiekolwiek powodzenie. Tylko wtedy bank może przyznać nam kredyt. W biznesplanie musimy ująć między innymi:

  • zakres działalności;
  • przewidywane zyski;
  • zarobki dla nas i ewentualnych pracowników.

Jest to oczywiście jedynie część informacji, które trzeba w biznesplanie zamieścić. Decydując się na kredyt w banku, należy pamiętać, że jest to poważne zobowiązanie, którego musimy dotrzymać. W przeciwnym razie z bezrobocia możemy wpędzić się w jeszcze większe kłopoty, których z pewnością nikt z nas by nie chciał.

Dotacja z urzędu pracy

Jest to propozycja, którą z pewnością warto rozważyć. Trzeba jednak pamiętać, że na dotację z urzędu pracy mogą liczyć jedynie te osoby, które są w urzędzie zarejestrowane jako osoby bezrobotne. Znaczenie ma tutaj również moment roku, w którym składamy podanie o przyznanie dotacji. Generalnie najlepszy czas to pierwsze miesiące nowego roku. Wtedy są bowiem największe szanse na to, że urząd, w którym jesteśmy zarejestrowani, ma w ogóle środki finansowe, które mógłby przeznaczyć na przyznanie nam dotacji. Im bliżej końca roku, tym szanse na to są mniejsze. Warto mieć to na uwadze. Samo złożenie wniosku o przyznanie dotacji nie jest jeszcze równoznaczne z tym, że dotację taką otrzymamy. Wiele osób musi niestety liczyć się z odmową urzędu. Warunkiem uzyskania dotacji jest, podobnie jak w przypadku kredytu z banku, złożenie w urzędu swojego biznesplanu. Tutaj również powinien on być maksymalnie szczegółowy. Wtedy zwiększy nasze szanse na to, że dotację otrzymamy. I UWAGA: jest szansa na to, że dotacja z urzędu pracy będzie bezzwrotna. W tym wypadku nasz biznes musi jednak prosperować przynajmniej przez rok. Jeśli zamkniemy firmę przed upływem tego czasu, kwotę dotacji będziemy zobowiązani oddać. Warto mieć to na uwadze.