Od czego zacząć prowadzenie własnego gospodarstwa agroturystycznego? Przede wszystkim należy posiadać zwykłe gospodarstwo, najlepiej umiejscowione w atrakcyjnym turystycznie regionie, z możliwością stworzenia urokliwej bazy noclegowej. Niestety, to jeszcze nie zapewnia sukcesu. Z roku na rok turyści są coraz bardziej wymagający, a powiększająca się liczba gospodarstw agroturystycznych i eko-gospodarstw, wymaga coraz silniejszych starań.
Chcąc stworzyć biznesplan naszego gospodarstwa, należy zastanowić się, co będzie stanowić wyróżnik naszej lokalizacji. Niektóre gospodarstwa bardzo silnie promują rękodzielnictwo, często wykorzystując istnienie w bliskim sąsiedztwie stowarzyszeń parających się podobną działalnością czy też skansenów prezentujących to bogactwo. Inne miejsca przyciągać będą możliwością aktywnego wypoczynku: być może w okolicy znajdują się atrakcyjne tereny, krajobraz, góry, rzeki… Tylko część atrakcji jesteśmy w stanie zapewnić w obrębie własnego gospodarstwa: a może to być jazda konna czy też organizacja rajdów rowerowych.
Szanse sukcesu zwiększa tradycyjny wiejski styl panujący we wsi – niewątpliwie podnosi to atrakcyjność. Czyste środowisko również jest istotne. Warto zweryfikować także zasoby infrastruktury ogólnej: punktów handlowych i usługowych, wodociągów itp. Ważną rolę odgrywa także infrastruktura turystyczna, pozwalająca zapewnić gościom rozrywkę w przypadku niesprzyjającej pogody.
Większość wymienionych wyżej kwestii nie do końca zależy od gospodarza. To, o co może się jednak zatroszczyć osoba planująca tego typu biznes, to przede wszystkim atrakcyjna przestrzeń wokół domu wypoczynkowego. Warto zadbać o otaczającą zieleń, miejsce do rekreacji, plac zabaw czy wydzielony teren do przygotowania ogniska i spożycia posiłku na świeżym powietrzu. Atrakcyjności dodaje oferta żywności ekologicznej i towarzysząca jej hodowla czy uprawa prowadzona w obrębie tego samego gospodarstwa. Jeśli oferta ma być skierowana do rodzin, również należy zadbać o atrakcje dla dzieci. Wspomniany wyżej plac zabaw czy też mini zoo zawsze cieszą się zainteresowaniem najmłodszych.
Wkładu finansowego wymaga też zapewnienie dodatkowych atrakcji. W gospodarstwie na stanie powinny znajdować się rowery, wędki, kosze pomocne przy grzybobraniu czy akcesoria umożliwiające wypoczynek nad jeziorem. Kosztem jest także koszt osoby, która będzie obsługiwać gości, zapewniać wyżywienie oraz troskę o dobre warunki zakwaterowania.
Najmniej trudności z organizacją spraw formalnych czeka rolników, którzy zajmują się przede wszystkim uprawą ziemi bądź hodowlą zwierząt, a agroturystyka stanowi dla nich tylko dodatkowe źródło zarobku. W takiej sytuacji nie muszą dodatkowo rejestrować działalności gospodarczej. Przy założeniu, że baza noclegowa nie przekroczy 5 pokoi, wystarczy zgłosić w urzędzie gminy właściwym dla danej lokalizacji chęć prowadzenia gospodarstwa agroturystycznego. Jeśli biznes ma być prowadzony na szerszą skalę, będzie to traktowane jako zwykła działalność i podlegać będzie opodatkowaniu, tak jak w przypadku osób nie prowadzących działalności rolniczej.
Strona główna Rozrywka i rekreacja Wczasy pod własną gruszą. Jak stworzyć gospodarstwo agroturystyczne?
Wczasy pod własną gruszą. Jak stworzyć gospodarstwo agroturystyczne?
Źródło: leasing sprzętu IT