Są takie zawody, które nigdy nie zginą i zawsze cieszyć się będą dużym powodzeniem. Jednym z nich jest właśnie fryzjer, dlatego otworzenie salonu fryzjerskiego może być dobrym pomysłem na biznes.

W zasadzie aby otworzyć i prowadzić salon fryzjerski nie trzeba żadnych specjalnych pozwoleń ani uprawnień. Jednak pamiętać musimy o tym, że decydując się na otwarcie takiej działalności musimy w wciągu 14 dni od daty rozpoczęcia pracy zawiadomić na piśmie Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności oraz o przewidywanej liczbie pracowników, który sprawdzi czy lokal spełnia wszystkie wymogi sanitarne. Wniosek zgłoszeniowy powinien również zawierać takie dane jak wykaz inwentaryzacji wraz z opisem technologicznym oraz plany architektoniczne pomieszczenia i jego danych (powierzchni, wysokości, liczby okien, dostępu do wody itp.). Na rozpatrzenie wniosku Inspektor ma dwa tygodnie.

Kwestie najważniejsze

Lokalizacja

Jeżeli chcemy odnieść sukces to nasz salon musi znajdować się w miejscu często odwiedzanym, i najlepiej w pobliżu parkingu. Powinien też zachęcać dużą witryną. Idealne lokalizacje to główne ulice miast, ale to wiąże się oczywiście z większymi opłatami najmu. Zamiast tego można więc pomyśleć o zakładzie w centrum handlowym – to ostatnio dość popularne rozwiązanie.

Pracownicy

Mimo że właściciel salonu fryzjerskiego wcale nie musi być z wykształcenia fryzjerem, a nawet może zupełnie nie znać się na stylizacji fryzur, to jednak jego kadra pracownicza obowiązkowo musi być profesjonalna. To ich umiejętności przecież przesądzą o sukcesie albo porażce całego przedsięwzięcia. Wykwalifikowani fryzjerzy powinni nie tylko tworzyć cuda na głowach klientów, dobrze strzyc i układać fryzury, ale także służyć fachową radą. Podpowiadać, doradzać, być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami fryzjerskimi. Pamiętaj, że klient oczekuje, że z dobrego salonu wyjdzie nie tylko z modną fryzurą i pasująca do swojej urody, ale także dowie się co jest obecnie trendy i na topie.

Dodatkowe usługi

Jeżeli chcesz zarobić naprawdę spore pieniądze, to nie musisz ograniczać się jedynie do samego fryzjerstwa. Równie dobrze możesz też w salonie uruchomić kącik do manikiuru oraz/lub solarium.