Bodypainting to biznes dość oryginalny i niestandardowy, ale to właśnie dlatego może stać się naprawdę dochodowy. W obecnych czasach ludzie chcą się wyróżniać, lubią być oryginalni i wyłamywać się z przyjętych standardów, coraz częściej też w celu wyrażenia siebie sięgają już nie tylko po tatuaże. Bodypainting, czyli malowanie na ciele staje się coraz modniejsze. Moda na ten rodzaj sztuki przyszła do nas z Zachodu, gdzie jest już bardzo rozpowszechniona. W Polsce ta branża na razie raczkuje, ale wszystko wskazuje na to, że stanie się równie popularna.

Czym jest właściwie bodypainting? Mówiąc ogólnie chodzi w nim o uwydatnienia piękna ciała człowieka, męskiej siły a kobiecej seksualności. Trzeba to osiągnąć poprzez umiejętne podkreślenie walorów ich urody i cielesności. To taka rozszerzona wersja makijażu.

Czy na tym da się zarobić?

W naszym kraju firm parających się bodypaintingiem nie ma zbyt wiele, za to te, które istnieją, zarabiają głównie na współpracy z agencjami fotograficznymi, z agencjami modelek, domami mody. Raczej rzadko zdarzają się pojedynczy, prywatni klienci, którzy chcą w ten sposób ozdobić swoje ciało na co dzień. Wśród zagranicznych celebrytów nie trudno spotkać się oczywiście z taką formą szokowania – już nie raz mogliśmy być świadkiem pojawienia się gwiazdy na czerwonym dywanie jedynie w ubraniu wymalowanym na ciele. W Polsce na to jeszcze za wcześnie. Jeżeli zdecydujesz się więc na ten biznes przygotuj się na to, że twoimi klientami będą raczej większe korporacje związane z branżą ubraniową, modelarską. Najwięcej zleceń będzie pewnie podczas pokazów mody czy sesji fotograficznych.

Dla kogo?

Oczywiście w tę dość specyficzną branżę powinien wejść raczej tylko ktoś, kto posiada pewne artystyczne zdolności. Nie musi to być od razu absolwent akademii sztuk pięknych, choć na pewno znajomość technik malarskich się tu przyda. Najważniejsze są jednak wrodzone zdolności, w tym m.in. precyzja w przenoszenia różnorakich wzorów na ciało.

Czego potrzeba na start?

Oczywiście oprócz zdolności, przyda się też odpowiednie wyposażenie. Do bodypaintingu używa się jedynie profesjonalnych farb do charakteryzacji, bo tylko te są hipoalergiczna, a także gwarantują doskonały efekt i trwałość nawet przez kilkanaście godzin. Przyda się też znajomość różnych technik zdobienia ciała. Dobrze by było w swoim portfolio móc pochwalić się umiejętnościami malowania ciała z elementami tatuażu polinezyjskiego, japońskiego, hinduskiego, celtyckiego, greckiego, mezolitycznego czy afrykańskiego. Oczywiście obowiązkowo trzeba się na bieżąco doszkalać i ćwiczyć swoje umiejętności.

Promocja

Reklama jak w każdym biznesie jest niezwykle istota. W tym przypadku jednak nie wystarczą zwykłe ogłoszenia w prasie lokalnej. Mając taką firmę nastaw się na otrzymywanie zleceń z całego kraju, więc daj się swoim przyszłym klientom znaleźć. Obowiązkowo uruchom firmową stronę www, na której przedstawisz swoje umiejętności. Bardzo ważne będzie portfolio i galeria zdjęć z dotychczasowymi realizacjami. Reklamując się postaw też na branżowe magazyny czy czasopisma. Postaraj się np. o to, aby poświęcili tobie i twojej firmie kilka stron. Wywiad w poczytnym magazynie na pewno przyciągnie klientów.