Mimo że wschodnia strona Polski cieszy się gorszymi perspektywami gospodarczymi niż Zachód, to trudno nie zauważyć, że ludzie chętnie wybierają Zamość jako nowe miejsce swojego zamieszkania. Jest to idealny kompromis między wielkomiejskim życiem, a mieszkaniem na wsi. Zamość to małe miasteczko, położone ok. 80 km na południe od Lublina. Jest ono atrakcyjne turystycznie i wyróżnia się stale rosnącym potencjałem. Przybywają tu zarówno studenci i ludzie młodzi, jak i osoby szukające ustatkowania w późniejszym wieku. Z pewnością nie bez wpływu na taki stan rzeczy mają względnie niskie ceny nieruchomości w Zamościu oraz w miejscowościach sąsiadujących. Wszystko to sprawia, że rynek nieruchomości w Zamościu znajduje się w bardzo dobrej kondycji i zadowolone są z niego zarówno osoby poszukujące domu, jak i mieszkania w bloku, stancji, lokalu na prowadzenie działalności gospodarczej czy też działki, na której można postawić swój własny dom.

Ceny nieruchomości w Zamościu są bardzo atrakcyjne. Zwykle cena za metr kwadratowy waha się w granicach od dwóch do trzech i pół tysiąca złotych, co w porównaniu z innymi polskimi miastami jest ofertą bardzo atrakcyjną. A ponieważ konkurencji nie brakuje, klienci mogą liczyć na negocjację cen. A jak przedstawiają się średnie ceny za domy i mieszkania w Zamościu? Załóżmy, że szukamy nowego domu o metrażu wynoszącym ok. 120m2. Trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu ok. 300 tys., z tymże będzie to dom w stanie surowym. Ale za taką ceną można kupić już dom używany, który będzie wymagać pewnych dodatkowych inwestycji, takich jak ocieplenie czy wymiana okien na nowe. Niemniej jednak będzie to dom pozwalający na to, by wprowadzić się do niego „od zaraz” – remont z kolei wykona się w nieco późniejszym czasie. Jeśli zaś chodzi o mieszkania w blokach – takie, którego metraż wynosi ok. 70-80 m2, w doskonałym stanie (budownictwo stare, ale mieszkanie po generalnym remoncie), może kosztować ok. 250 tysięcy złotych. Można kupić też mieszkania tańsze, nawet sporo, tylko trzeba liczyć się z tym, że prawdopodobnie będą one wymagały znacznych nakładów finansowych na remont.

Mieszkania i domy w Zamościu od biura nieruchomości Rozmus.

Nieruchomości w Zamościu można nabyć, korzystając z jednej z wielu zamojskich firm zajmujących się pośrednictwem w sprzedaży nieruchomości, jak i za pomocą prywatnych ofert, umieszczanych na przykład w prasie lub w Internecie. W pierwszym wypadku cena nieruchomości jest trochę wyższa, jednak klienci chętnie korzystają z pośrednictwa ze względu na wygodę transakcji. Agenci nieruchomości nie tylko w imieniu klienta wyszukują takie domy i mieszkania, które spełniają oczekiwania klienta, ale też przygotowują wszelkie potrzebne dokumenty do złożenia bankowego wniosku o kredyt, a także sprawdzają i załatwiają wszystko o charakterze formalno-prawnym, co jest związane z nabyciem lub sprzedażą dowolnego rodzaju nieruchomości.

Jak w każdym mieście bywa, tak i w Zamościu są pewne dzielnice, które cieszą się wzmożonym zainteresowaniem w dziedzinie rynku nieruchomości. Jeśli chodzi o zakup ziemi pod nowy dom, w tym mieście należy wymienić Kalinowice (będące już niemal integralną częścią Zamościa), Mokre, ulicę Weteranów, a także osiedle św. Piątka. Dużym zainteresowaniem cieszą się także miejscowości położone blisko Zamościa – niektóre z nich wręcz zostały już niemal wchłonięte przez to miasto. Tu wymienić można między innymi Sitaniec, Łapiguz, Płoskie oraz Jarosławiec. Tutaj za działkę pod zabudowę, o wielkości ok. 12 arów, należy zapłacić mniej więcej 150 tysięcy złotych.

Nieruchomości w Zamościu sprzedają się niemal jak świeże bułeczki, dlatego jeśli uda nam się znaleźć obiekt spełniający nasze oczekiwania, nie warto długo zastanawiać się i zwlekać z ostatecznym podjęciem decyzji, bo po prostu ktoś sprzątnie nam dom, mieszkanie czy działkę sprzed nosa. Zasada ta dotyczy zwłaszcza nieruchomości nowych oraz tych po generalnym remoncie – klienci bowiem coraz bardziej są świadomi swoich wymagań i wolą zapłacić więcej. Tym samym odchodzą im kosztowne remonty, a sama przeprowadzka możliwa jest niemal „od ręki”.