Sposobów na inwestycje jest wiele. Można zacząć kupować akcje na giełdzie, obligacje, fundusze inwestycje, można też skupować złoto, obce waluty, oszczędzać za pomocą lokat, ale chyba najbardziej pewnym sposobem – takim, na którym niemal na sto procent nic się nie straci, a wręcz zarobi niemałe pieniądze – są inwestycje w nieruchomości. Oczywiście, najlepsza pod tym kątem jest ziemia, zwłaszcza taka, która jest przystosowana do tego, by postawić na niej dom (działka pod zabudowę). Także kupno działki, pola, domu czy innej nieruchomości zawsze wiąże się z inwestycją – nawet wtedy, gdy chcemy po prostu zamieszkać w nowo kupionym miejscu.

Aby kupno nieruchomości faktycznie okazało się korzystną inwestycją, warto celować w atrakcyjne lokalizacje. Pamiętajmy jednak, że nieruchomości to inwestycje na lata, dlatego warto nie sugerować się tylko obecnym stanem rzeczy – lepiej przewidzieć, które miejsce może za kilkanaście lat cieszyć się największą popularnością. Często są to miejsca pozornie zapomniane i mało atrakcyjne – wówczas można kupić tam tanio nieruchomość, by za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat móc za nią wziąć kilka razy więcej pieniędzy.

Jeśli mówimy o nieruchomościach w Poznaniu, warto zastanowić się nad poczynieniem inwestycji na Plewiskach. W przypadku dużych miast kluczowe lokalizacje są dwie. Jedną z nich jest centrum miasta (tu jednak ceny wyjściowe na pewno będą wysokie, a do nich dochodzi dyskomfort wielkomiejskiej lokalizacji), drugą są peryferia, przedmieścia – takie miasteczka-dzielnice są coraz chętniej wybierane ze względu na to, że łączą w sobie cechy mieszkania na wsi z miejskim stylem życia. Gdy mówimy o Poznaniu, warto zastanowić się nad tym, by zainwestować w domy na Plewiskach.

Plewiska to peryferyjny obszar Poznania, który powstał jako odrębna wieś podmiejska. Dziś nadal jest to autonomiczna miejscowość, jednak z silnymi tendencjami do tego, by połączyć się administracyjnie z Poznaniem. Plewiska to miejscowość dość znacznie rozbudowana, która posiada nawet własny Stary Rynek – a jednak daleko jej do wielkomiejskiego stylu charakterystycznego dla Poznania. Są tu nawet odrębne osiedla, spośród których najbardziej znane i charakterystyczne jest Osiedle Kwiatowe. Jak na peryferyjną dzielnicę dużego miasta przystało, ma ono wygodne połączenie komunikacyjne z całym Poznaniem, a także szereg różnego rodzaju przydatnych punktów usługowych.

Ze względu na atrakcyjną lokalizację – cieszą się stale rosnącą popularnością. Struktura dzielnicy opartej na domkach jednorodzinnych zapewnia spokojne, niemal wiejskie, życie, z kolei wygodne i bliskie połączenie z centrum Poznania pozwala na to, by w łatwy sposób móc poczuć wielkomiejski styl życia.

Na podpoznańskich Plewiskach można inwestować zarówno w same działki, na których można postawić dom od fundamentów, jak i w nieruchomości z rynku wtórnego. Tutaj średnie ceny za metr kwadratowy wahają się w dość rozbieżnych granicach – średnio od 3400 zł do 5400 zł. Ceny te dotyczą zarówno samodzielnych domków jednorodzinnych, jak i mieszkań znajdujących się w małych, często jedynie dwupoziomowych, blokach czy w szeregowych domkach (tak zwanych bliźniakach). Jeśli jednak zachcemy kupić mieszkania na Starym Rynku Plewisk – w najbardziej charakterystycznym i atrakcyjnym punkcie tej podpoznańskiej miejscowości – wówczas musimy liczyć się z tym, że cena za metr kwadratowy nieruchomości może dość znacznie przekroczyć 6 tysięcy złotych.

W podpoznańskich Plewiskach zaczyna dominować nowoczesne budownictwo. Jest to miejscowość coraz chętniej wybierana zwłaszcza przez młode rodziny, które szukają spokojnego miejsca w pobliżu dużego miasta, by móc mieć pod ręką wszystkie potrzebne sklepy i instytucje, takie jak szkoły, przedszkola, urzędy czy banki. Powstają tu także nowe inwestycje w dość atrakcyjnych obecnie cenach, a wiele z nich wyróżnia się spełnieniem kryteriów niezbędnych do tego, by skorzystać z obecnego programu „Mieszkanie dla młodych”. Większość nieruchomości znajdujących się w Plewiskach odznacza się obecnie atrakcyjnymi cenami, a wszystko wskazuje na to, że za kilka lat ich wartość ma szansę znacznie wzrosnąć.