Zmiana miejsca zamieszkania może niemało wywrócić codzienność do góry nogami. Oznacza ona przecież pojawienie się w zupełnie nowym i nieznanym miejscu. Nie można też zaprzeczać temu, że przeprowadzka jest zdarzeniem ekscytującym, jednak przy tym niemało stresującym. Dlatego warto skorzystać z kilku porad, dzięki którym uda Ci się zaoszczędzić nerwy. Jak zorganizować przeprowadzkę?

Życie niejednokrotnie daje okazję do zmian. Powodem może być lepsza oferta pracy, przeniesienie siedziby własnej firmy, migracja do własnego, świeżo zbudowanego domu z wynajmowanego mieszkania itd. W każdym jednak przypadku przeprowadzka wiąże się z wieloma załatwieniami. Jeżeli musisz zmienić swoje miejsce zamieszkania, to przeczytaj nasze wskazówki.

Przeprowadzka – porady i wskazówki

1. Zacznij planowanie wcześnie, najlepiej około dwa miesiące przed przeprowadzką, ponieważ dzięki temu o niczym nie zapomnisz, ani nie będziesz robił rzeczy na ostatnią chwilę. Zdarza się też, że podczas załatwiania wszystkich spraw człowiek sobie przypomni o czymś istotnym. Jeżeli zaczęłoby się przygotowania np. tydzień przed przeprowadzką, to najpewniej w takiej sytuacji nie starczyłoby czasu.

2. Zaplanuj rzeczy, które musisz załatwić do dnia przeprowadzki. Wiąże się ona przecież z odwiedzinami w licznych urzędach, informowaniem bliskich itd. Zapisuj wszystko, co przyjdzie Ci do głowy, najwyżej później skreślisz dany punkt.

3. Jeżeli planujesz swoją przeprowadzkę miesiąc lub dwa przed dniem wyjazdu, to w zasadzie nie ma jeszcze potrzeby pakowania się. Z tego powodu postaraj się jak najszybciej poinformować o zamierzonej zmianie miejsca zamieszkania ważne urzędy. Chodzi na przykład o Zakład Ubezpieczeń Społecznych, urząd skarbowy, towarzystwa ubezpieczeniowe (np. od polisy na mieszkanie, OC samochodu itd.), a także dostawców mediów (firmę elektryczną, gazownię, firmę telekomunikacyjną). Poinformować należy także wszystkich usługodawców, którzy przysyłają Ci coś cyklicznie, np. wydawnictwo wysyłające czasopisma. Jednocześnie poinformuj także swoich sąsiadów, nie tylko by ich przygotować na zmianę mieszkańców budynku, ale też na hałas, ponieważ często przeprowadzka jest dość głośna. Nie zapomnij również powiedzieć o swoich planach przyjaciołom i rodzinie.

4. Jeżeli udało Ci się uporać z załatwieniami w urzędach, to pozostało Ci skupienie się na przenoszeniu mienia. Żeby to zrobić, musisz kupić materiały do pakowania. Chodzi oczywiście o skrzynki, kartony, worki, folie (bąbelkową, stretch), taśmy itd. Kartony możesz otrzymać od firmy przeprowadzkowej, jeżeli skorzystasz z jej usług. Możesz jednak kupić je także w licznych sklepach, np. przez internet.

5. Zrób listę wszystkiego, co masz w domu. Jeżeli przez dłuższy czas przebywało się w danym mieszkaniu, to na pewno jest w nim masa rzeczy tak naprawdę niepotrzebnych. Wyrzucenie ich jest bardzo istotne, ponieważ w przeciwnym wypadku można je machinalnie zapakować do pudełek, co będzie się wiązało z większą ilością mienia do przewiezienia, którego przecież i tak będzie sporo.

6. Swoje pakowanie również należy zaplanować. Chodzi o to, by jak najwcześniej spakować rzeczy, które nie są często używane, czyli na przykład większe garnki, odświętne zastawy stołowe, odzież i obuwie na inną niż obecna porę roku, sprzęt RTV (telewizor, komputer stacjonarny). Celem tego działania jest to, żeby w przeddzień przeprowadzki konieczne było spakowanie tylko niezbędnych rzeczy, ponieważ reszta będzie już w kartonach. Zaleca się zostawienie dokumentów, odzieży na kilka dni, laptopa itd.

7. Zużyj swoje zapasy żywieniowe. Opróżnij szafki kuchenne i lodówkę, ponieważ zaoszczędzisz kilka kilogramów do dźwigania, nie będzie też potrzeby marnowania jedzenia i wyrzucania go. Dzień przed przeprowadzką lodówkę warto rozmrozić. Tego samego dnia powinieneś również wypocząć. Kiedy wstaniesz rano, umyjesz się i zjesz śniadanie, zakręć gaz i wodę.

8. Podczas pakowania delikatnych przedmiotów, na przykład szklanych naczyń, posiłkuj się folią bąbelkową w celu przedzielenia ich w pudełku. Folia zaabsorbuje drgania podczas jazdy i unieruchomi np. miski, talerze.

9. Jeżeli posiadasz cenne mienie, które jest trudne do przewiezienia, to skorzystaj z firmy przeprowadzkowej. Jest ona dobrym rozwiązaniem również w sytuacji, kiedy nie masz samochodu lub musisz przenieść się do innego miasta. Pozornie wyższa cena jest rekompensowana czasem, ale też kosztami paliwa, które poniósłbyś przez konieczność wykonywania wielu kursów.

10. Za pomocą markera oznaczaj wszystkie kartony. Na pewno będzie ich sporo, dlatego w miejscu docelowym możesz mieć problem ze znalezieniem potrzebnych rzeczy. Nie ryzykuj i zaufaj firmie przeprowadzkowej Max-przeprowadzki