Kiedy wybieramy się w dłuższą podróż to chcemy podróżować w wygodnych warunkach, aby miło się  spędzało czas. Powinniśmy też dbać o komfort naszej podróży, ponieważ ciało człowieka nie lubi jak siedzimy w jednym miejscu przez dłuższy czas. Dlatego niektórzy wpadają na pomysł, aby wypożyczyć samochód z wypożyczalni na czas dłuższego wyjazdu za granicę. Wiele osób zastanawia się, czy można jechać wypożyczonym autem za granicę nie płacąc dodatkowych opłat związanych z użytkowaniem tego auta.

Czy wypożyczonym autem można jechać za granicę nie zgłaszając tego wypożyczalni?

Niestety, ale nie wszystkie wypożyczalnie wyrażają zgodę, aby klient pojechał wypożyczonym samochodem za granicę. Podpisując już umowę dotyczącą wynajmu auta warto dopytać się pracownika wypożyczalni, czy można jechać wypożyczonym autem za granicę. Trzeba też przeczytać dokładnie regulamin wypożyczalni, czy ona dopuszcza możliwość podróżowania autem poza granicę kraju, w którym go się wypożycza. Trzeba ubiegać się o oficjalną zgodę od wypożyczalni na możliwość przekroczenia granicy naszego kraju. Dość często wypożyczalnie domagają się dodatkowej opłaty za jazdę samochodem poza Polską, którą trzeba zapłacić przy wynajmie auta. To powoduje, że rosną koszty wynajmu samochodu. Ta opłata jest często nazywana przez wypożyczalnie opłatą za wyjazd zagraniczny i jej wysokość jest różna w zależności od regulaminów poszczególnych firm. Bardzo często wypożyczalnie domagają się deklaracji, że celem naszej podróży jest kraj, który znajduje się w Unii Europejskiej. Podróżowanie samochodem poza granicami Polski wymaga też wykupu dodatkowego ubezpieczenia, które będzie nas lepiej chroniło w przypadku wypadku lub kolizji poza granicami naszego kraju. Często wypożyczalnie mogą nie wyrazić zgody na jazdę samochodem w krajach, które nie są w Unii Europejskiej lub podróż do tych krajów może wiązać się z dodatkowymi opłatami za wjazd do tych państw wypożyczonym autem. Wiadomo, że trzeba mieć polisę AC oraz Assistance, bo w razie nieprzewidzianych zdarzeń osoba wypożyczająca będzie zobowiązana pokryć poniesione straty przez wypożyczalnie. Wtedy jednym z najlepszych rozwiązań jest zakupienie dodatkowej polisy w formie Zielonej Karty, czyli Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczenia Komunikacyjnego.

Czy w wypożyczalniach można wynająć tylko samochód osobowy na podróż za granicę?

Większość wypożyczalni ma w swojej ofercie możliwość wypożyczenia samochodów osobowych, ale też można wypożyczyć samochód dostawczy, aby coś przewieźć. Takie informacje trzeba sprawdzać na stronach poszczególnych wypożyczalni, bo niektóre z nich na pewno oferują możliwość wypożyczenia samochodów ciężarowych. Wiadomo, że wypożyczając samochód na wyjazd zagraniczny chcemy, aby nasz prywatny samochód nie był eksploatowany bardzo długim wyjazdem, ale też często osoby chcą mieć komfortowe warunki do długiej podróży. Dlatego część osób wybiera na taką podróż SUVY, bo w nich jest nieraz trochę więcej miejsca na swobodne siedzenie. Wiadomo, że w przypadku wypożyczania aut osobowych na dłuższe trasy ludzie biorą pod uwagę wielkość bagażnika, aby zmieściły im się walizki, w których mają mnóstwo im przydatnych rzeczy na przykład w trakcie wakacji. Bardzo często ludzie mają mało miejsca w swoich autach na bagaże lub inne przedmioty turystyczne i wolą wypożyczyć większy samochód, aby zapakować do niego wszystkie potrzebne rzeczy. Najczęściej takie osoby podróżują do sąsiednich krajów, bo nie opłaca się im lecieć samolotem, ponieważ bilety są bardzo drogie i samochodem zabiorą oni więcej rzeczy na przykład na wypad na narty w zimę. W momencie, gdy kogoś interesuje wyjazd wypożyczonym samochodem za granicę to warto przyjrzeć się ofercie wypożyczalni aut w Białymstoku – carforyou.com.pl, gdzie można znaleźć wiele modeli samochodów, które idealnie sprawdzą się w przypadku dłuższej podróży za granicę. Kierowcy powinni wybierać taki samochód, którym będzie im się komfortowo jechało, co spowoduje przyjemniejsze pokonywanie wielu kilometrów, aby dotrzeć do miejsca, które jest celem podróży.