Jeśli w najbliższym czasie planujecie otworzyć swój własny biznes, to musicie sobie zdawać sprawę, że znalezienie odpowiednich pracowników jest naprawdę na wagę złota. W niektórych przypadkach to oznacza praktycznie połowę sukcesu. To chyba jednak nie może nikogo dziwić. W dzisiejszych czasach posiadanie kompetentnych i zaufanych pracowników jest kluczowe i może decydować o powodzeniu/braku powodzenia w biznesie. W związku z tym, bardzo ważna jest sama rekrutacja. Jak ją przeprowadzić, aby odnieść sukces?
Na pewno każdy powinien zdawać sobie sprawę, że nie zawsze najlepsze CV oznacza najlepszego pracownika. Często pracodawcy robią błąd i zatrudniają najlepsze – ale tylko w teorii – osoby. Niestety, trzeba brać pod uwagę też inne czynniki. Oczywiście, posiadanie kompetentnego pracownika to skarb. Trzeba jednak na rozmowie kwalifikacyjnej dowiedzieć się, jakie plany ma dana osoba, ile chce zarabiać, czy w przyszłości też chce pracować w danej firmie, jaki rodzaj zatrudnienia preferuje (a porady można zasięgnać tutaj) itp. Często osoby z najlepszymi kwalifikacjami traktują niektóre miejsca pracy jako „przystanki” do lepszej kariery. W związku z tym, tacy ludzie mogą odejść do lepszej firmy, kiedy tylko pojawi się taka okazja.
Kluczowe jest też to czy pracownicy są zaufani. Pracodawca musi wykazać się umiejętnościami, aby wyczuć taką cechę. Tylko wtedy będzie w stanie zatrudnić osoby, które będą sumiennie wykonywać swoje zadania. Jak można to zrobić? Jeśli dana osoba zmienia pracę co, na przykład, pół roku, to zazwyczaj jest to niepokojący sygnał. Można też zadzwonić do poprzedniego pracodawcy i zasięgnąć opinii. Podjęcie takich działań jest naprawdę ważne, aby mieć w swojej kadrze pracowniczej osoby sumienne i rzetelne, którym można po prostu zaufać.