W dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta z fachowej pomocy radców prawnych. Pomimo tego w dalszym ciągu wiele osób nie ma zielonego pojęcia, jakie usługi oni oferują. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą poznać najpopularniejsze usługi radcy prawnego i dowiedzieć się, w jakich sytuacjach warto skorzystać z fachowej pomocy.

Świadczenie pomocy prawnej

Jak łatwo się domyślić, wykonywanie zawodu radcy prawnego w dużej mierze polega na świadczeniu specjalistycznej pomocy prawnej. Mowa tutaj nie tylko o udzielaniu kompleksowych porad i konsultacji prawnych, ale również o opracowywaniu pism procesowych, sporządzaniu i analizowaniu różnorodnych umów i opinii prawnych. Mało kto zdaje sobie sprawę także z tego, że radca prawny może brać udział w negocjacjach i występować w naszym imieniu przed sądami i urzędami.

Odszkodowania

W dzisiejszych czasach bardzo duża część radców prawnych specjalizuje się głównie w dochodzeniu przed sądami roszczeń odszkodowawczych. Odszkodowania te dotyczą między innymi szkód powstałych w wyniku: wypadku komunikacyjnego (z tytułu ubezpieczenia OC/AC), wypadku w gospodarstwie rolnym, wypadku przy pracy, błędów w sztuce lekarskiej i wielu innych wypadków.

Kompleksowa obsługa prawna firm

Bardzo wielu radców prawnych świadczy usługi na rzecz przedsiębiorstw. Klienci mogą otrzymać fachowe wsparcie z dziedziny przepisów Kodeksu Cywilnego, przepisów prawa gospodarczego, przepisów prawa Pracy lub przepisów prawa spółek. W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszą się także usługi dochodzenia należności i doradztwo z zakresu przepisów ochrony własności intelektualnej. Radca prawny może nie tylko opracować umowy, ale również je opiniować albo negocjować. Wielu radców prawnych zajmuje się także windykacją należności i przygotowywaniem dokumentów z zakresu Kodeksu Pracy.

Spory rodzinne

W ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się różnego typu spory rodzinne, mieszkaniowe i spadkowe w których to również można otrzymać pomoc od radców prawnych. W Polsce radcy prawni najczęściej reprezentują swoich klientów w sprawach rozwodowych i separacjach. Nie można zapominać także o sprawach o alimenty. Częstym problemem w wielu sprawach rozwodowych jest podział majątku i mieszkania.

Prawo pracy

W Polsce niestety coraz częściej dochodzi do łamania przez pracodawców kodeksu prawa pracy, dlatego też radcy prawni coraz częściej oferują swoje usługi również w tej gałęzi prawa. Radcy mogą reprezentować swoich klientów w sprawach o odszkodowanie z tytułu wypowiedzenia albo rozwiązania umowy o pracę. Radca może pomóc nam również w sprawach o przywrócenie do pracy albo w sprawach o odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy.

Pozostałe usługi radcy prawnego

Radcy prawni mogą świadczyć także usługi z dziedziny prawa karnego. Mowa tutaj między innymi o sprawach o zniesławienie, znieważenie, naruszenie nietykalności cielesnej albo o kierowaniu gróźb karnych. Pamiętać należy jednak o tym, że radca prawny nie może być obrońcą w sprawach karnych i karnoskarbowych. Przy takich sprawach należy skorzystać z usług adwokata.

O porady eksperta zapytaj kancelariamarczak.pl.