Czasami nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele może nam zaproponować natura, że to w niej powinniśmy szukać inspiracji, na przykład na biznes. Jeśli chcemy otworzyć dobrze prosperującą firmę we współczesnym świecie musimy mieć albo innowacyjną technologię albo pomysł na naturalny biznes. O co w tym w ogóle chodzi? Głownie o wysoko przetworzone produkty, brak naturalności w jedzeniu, co atakuje nas z każdej możliwej strony. Chcąc uniknąć takiej niezdrowej żywności musimy sięgać po dużo droższe produkty, co, do których nie mamy 100% pewności, że naprawdę jest ty, o czym zapewnia nas producent. Jeśli jednak sami znajdziemy producentów, mamy możliwość zaoferowania ludziom czegoś w pełni zdrowego, nieprzetworzonego, co przy atrakcyjnych cenach może być sposobem na biznes.
Z drugiej zaś strony, mieszkając na wsi możemy wykorzystać to, co daje nam natura. Hodowla truskawek, malin, czy innych owoców i warzyw wcale nie musi się ograniczać do ich hurtowej sprzedaży. Dobry przepis na dżem może okazać się przepisem na sukces. Oczywiście, aby zyskać większą ilość klientów potrzebny nam będzie dobry marketing, zarejestrowana firma i odpowiednie warunki, ale jeśli zainwestujemy, taka inwestycja szybko się zwróci, zwłaszcza, że sprzedaż hurtowa owoców bywa mało opłacalna, już lepiej jest udać się na targ i tam sprzedawać owoce i warzywa. Warto tutaj zauważyć, że rząd planuje wprowadzić nowa ustawę, która ma umożliwić rolnikom sprzedaż produktów przez nich wytworzonych bez konieczności opłacania podatków.
Pamiętajmy jednak, że natura nie zawsze nam sprzyja i w jednym roku plony mogą pozwolić nam na obniżenie kosztów produkcji, a w drugim je podniosą. Dlatego też cenę produktu powinniśmy wyśrodkować, pamiętając jednak, że aby zdobyć szeroką klientelę nie możemy zaoferować wysokich cen, które zniechęcają wiele osób i zamiast zdrowej żywności kupują one tańszą, przetworzoną.
Natura to nie tylko owoce i warzywa to również wiele innych aspektów, również estetycznych, mieszkając w pięknej okolicy warto pomyśleć o stworzeniu agroturystyki, czy centrum dla rodziny, restauracji. Wiele osób łączy prace na gospodarstwie z prowadzeniem agroturystyki, restauracji i dodatkowo sprzedaje swoim gościom własne produkty. Takie propozycje przyjmują się z coraz większym optymizmem, dlatego warto zastanowić się nad takim właśnie biznesem, zwłaszcza, gdy nie mamy wielkiej gospodarki rolnej, która wymaga dużej uwagi, a jednocześnie nie przynosi ogromnych zysków.