Smartfony na stałe wpisały się już w codzienne życie Polaków – niemalże każdy posiada to urządzenie, jednocześnie popyt na zwykłe telefony maleje z roku na rok. Smartfon jest urządzeniem wielofunkcyjnym, poczynając od standardowych funkcji telefonu, jakimi są dzwonienie czy wysyłanie smsów, po odbieranie poczty elektronicznej, robienie zdjęć czy przeglądanie portali społecznościowych.

Smartfony są również bardzo osobistymi urządzeniami – każdy z nich można spersonalizować, aby odpowiadał indywidualnym preferencjom danego użytkownika. Również modeli smartfonów jest wiele na rynku – poczynając od urządzeń za kilkaset złotych a kończąc na najnowszych modelach najbardziej znanych marek, które są warte nawet kilka tysięcy złotych. Producenci prześcigają się w tworzeniu innowacyjnych funkcji oraz zabezpieczeń, które mają sprawić, że dany smartfon stanie się dla większości osób bardziej atrakcyjny od modeli konkurencji. Na rynku są już dostępne smartfony, które można odblokować poprzez odcisk linii papilarnych użytkownika.

Wiele osób gubi się w gąszczu różnorodnych modeli, z których każdy ma w sobie coś, czego brakuje konkurencji – jak więc wybrać tani i dobry smartfon, który zarazem będzie nam dobrze służył? Biorąc pod uwagę flagowe modele znanych marek, których cena często wynosi kilka tysięcy złotych, można zauważyć, że nie różnią się one znacząco specyfikacją od urządzeń ze średniej półki. Natomiast najtańsze modele wyróżniają się często niską jakością wykonania, źle spasowaną obudową oraz ekranem o niskiej rozdzielczości, co powoduję, że korzystanie z tych urządzeń staje się po jakimś czasie dość uciążliwe.

Dla wielu osób posiadanie telefonu znanej marki jest bardzo ważne, natomiast w przypadku kiedy fundusze przeznaczone na zakup urządzenia są ograniczone, warto wybrać urządzenie z najlepszym stosunkiem jakości do ceny. Na pewno należy zwrócić uwagę na technologię wykonania ekranów – w większości nowszych urządzeń ekrany są wykonane w technologii IPS. Kupując smartfon, należy również zwrócić uwagę na rozdzielczość ekranu – ekrany o wysokiej rozdzielczości umożliwiają swobodne oglądanie zdjęć i filmów a także wyświetlanie obrazów bez efektu widocznych pikseli.

Wybierając odpowiednie urządzenie należy zwrócić uwagę na procesor. Najlepsze smartfony mają nawet czterordzeniowe procesory z wysokim taktowaniem, co umożliwia sprawną pracę na kilu otwartych aplikacjach czy też granie w zaawansowane gry.

Kupno smartfonu może okazać się nie tak proste jak mogłoby się z początku wydawać – na rynku jest dostępnych wiele różnych modeli. Wiele osób wybiera również telefon za symboliczną „złotówkę” w ofercie abonamentowej operatora telekomunikacyjnego – decydując się na takie rozwiązanie warto przeliczyć, czy zaproponowana wysokość abonamentu nie sprawi, że w efekcie za telefon się „przepłaci”. Niestety, w oferta operatorów telekomunikacyjnych ogranicza się do kilku różnych modeli i nie uwzględnia wielu urządzeń które są jakościowo dobre i można je nabyć w bardzo rozsądnej cenie.