Dane posiadane przez Ministerstwa Zdrowia są przerażające – już ponad 50 procent dorosłych kobiet i 61 proc. dorosłych mężczyzn w Polsce ma nadwagę lub otyłość. Z kolei według Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością podobny problem dotyczy aż 14 proc. polskich dzieci. Te dane niepokoją i zastanawiają. Mimo że coraz więcej osób przywiązuje większą wagę do zdrowego odżywiania, to jednak wciąż zbyt mało ludzi dba o siebie wystarczająco: jedzą bez zastanawiania się nad tym co właściwie właśnie spożyli, lubują się w fast-foodach i niezdrowych, kalorycznych przekąskach. Przez to tyją i rujnują swoje zdrowe. Część z nich w pewnym momencie zdaje sobie z tego sprawę i chce zmienić swoje nawyki żywieniowe, ale nie potrafi się zabrać za to w odpowiedni sposób. Nie wystarczy przecież poczytać w internecie o dietach i wybrać na chybił trafił pierwszą z brzegu. Odpowiednia dieta powinna być dobrana indywidualnie dla każdej osoby oddzielnie. Niestety nie każdy zdaje sobie z tego sprawę i testuje wciąż kolejne kuracje odchudzające nie zdając sobie sprawy z tego, że tylko sam wyrządza sobie krzywdę.

Jednak trudno winić o takie błędy osobę, która nie ma odpowiedniej wiedzy i opiera się wyłącznie na informacjach zebranych w wirtualnej sieci. Tych jest tam tak wiele, że w ich gąszczu można się łatwo pogubić. Niestety źle dobrana dieta może wyrządzić nam więcej złego niż dobrego, a brak zakładanych rezultatów tylko zniechęca do dalszej walki o zgrabną sylwetkę. Na szczęście coraz popularniejsze staje się w naszym kraju korzystanie z usług profesjonalnych porad dietetyka, który doradzi i dobierze każdemu odpowiednią kurację.

I tu jest właśnie szansa na sukces, dla osób które posiadają odpowiednia wiedzę z zakresu dietetyki i odżywiania i chciałyby się nią podzielić z innymi. Najlepiej zrobić to zakładając własny gabinet dietetyczny. Okazuje się bowiem, że z jedzenia, które jest przecież ważną częścią naszego życia, można zbudować całkiem dochodowy biznes.

Dietetyka jest bowiem nauką zajmującą się zasadami żywienia, biochemicznymi podstawami żywienia i psychologią żywienia, natomiast do zadań dietetyka należy m.in. analiza tego jak składniki pożywienia wpływają na zdrowie i wydolność ludzkiego organizmu. To właśnie dietetyk opracowuje indywidualne diety dla osób potrzebujących pomocy oraz wybiera metody leczenia zaburzeń żywieniowych, nadwagi czy niedożywienia.

Poradnię dietetyczną powinny więc założyć osoby, które mają odpowiednie wykształcenie i posiadają do tego wystarczająca wiedzę. Tu konieczne może okazać się ukończenie specjalistycznego kierunku studiów – np. na Wydziale Żywienia Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Klienci

Na brak klientów poradnie dietetyczne raczej narzekać nie mogą. Często w tych najlepszych czekać nawet trzeba kilka tygodni na swoją kolej, co tylko pokazuje, że zainteresowanie tego typu poradami wciąż rośnie. Co ciekawe coraz częściej z pomocy dietetyków korzystają nie tylko kobiety, ale też i mężczyźni. Oczywiście najwięcej klientów zgłasza się z nadwagą i otyłością, choć są i tacy, którzy chcieliby przytyć, ale im się to nie udaje. Do gabinetów dietetycznych zgłaszają się też kobiety ciężarne lub karmiące piersią – w ich stanie odpowiednia dieta jest szczególnie istotna. Stałymi klientami dietetyków są też sportowcy oraz ludzie starsi, w podeszłym wieku.

Na czym zarabiać?

Typowa poradnia dietetyczna, poprzez kompleksowe programy dietetyczne związane z różnego typu schorzeniami (otyłością, nadwagą czy niedożywieniem), zajmuje się propagowaniem zdrowego sposobu odżywiania się i trybu życia. Żeby przyciągnąć do siebie klientów poradnia powinna mieć w swojej podstawowej ofercie:

− poradnictwo indywidualne dla dorosłych, czyli są to spotkania z pacjentem, któremu udziela się porad z zakresu żywienia i dietetyki, dobiera się odpowiednią dietę i przekazuje się mu materiały potrzebne do jej realizacji;

– edukację żywieniową dzieci w ramach propagowania zdrowego sposobu odżywiania (można organizować warsztaty żywieniowe dla całych rodzin a także przygotowywać wykłady multimedialne);

– poradnictwo udzielane drogą internetową – to niezwykle istotne w dzisiejszych czasach, bo to właśnie w wirtualnej sieci ludzie najczęściej szukają pomocy. Uruchomienie możliwości komunikowania się z profesjonalnym dietetykiem drogą internetową to strzał w dziesiątkę.