hipoterapiaŻaden biznesmen nie osiągnie sukcesu, jeśli nie będzie lubił tego, co robi. Ważne jest to, aby robić w życiu to, co się naprawdę lubi. Szczególnie ważne jest to w pracy ze zwierzętami oraz dziećmi. One od razu zauważą jeśli zajmować się będzie nimi osoba, która tego nie chce. Jednym z ciekawszych sposobów na biznes jest z pewnością hipoterapia. Ostatnio zauważa się wzrost zainteresowania tą formą rehabilitacji. Jest to bardzo dobry moment do tego, aby wejść na rynek i osiągnąć na tym rynku sukces. To ciekawa forma, szczególnie dla osób, które uwielbiają mieć kontakt z końmi.

Hipoterapia jest pewną formą rehabilitacji. Stosuje się tutaj konie. Rehabilitacja z takimi zwierzętami na pewno będzie bardzo dobrze oddziaływała na ruch, psychikę. Jest także formą terapii sensorycznej. Warto wiedzieć, że rehabilitacji za pomocą koni mogą być poddawani zarówno osoby dorosłe jak i młodzież czy dzieci. Taką formę ruchu stosuje się zazwyczaj u osób, które są niepełnosprawne ruchowo lub też umysłowo. Oczywiście hipoterapia nie jest żadną nowością. Znana jest ona już od połowy dwudziestego wiek. Już wtedy była używana w medycynie. Sam kontakt z tymi zwierzętami człowiek ma już od czasów starożytnych.

Hipoterapia aby była skuteczna musi być łączona z innymi metodami rehabilitacji oraz terapii. Wówczas osoba niepełnosprawna będzie mogła korzystać z wszelkich dobrodziejstw, jakie niesie hipoterapia. Oczywiście celem takiej terapii jest przywrócenie sprawności osobie chorej. Warto wiedzieć, że hipoterapia jest jednym z elementów rehabilitacji leczniczej. Powinna być ona prowadzona przez specjalistę w danej dziedzinie. Osoba, która prowadzi terapię będzie asekurowała osobę niepełnosprawną. Musi także zapewnić bezpieczeństwo w kontakcie z koniem. Nie wszystkie konie będą nadawały się do hipoterapii. Dobiera się je tutaj pod kątem ściśle określonych cech charakteru. Konie, które będą stosowane w hipoterapii muszą być łagodne, posłuszne. Muszą mieć także odpowiednią budowę ciała. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że swojej stadninie zawsze warto mieć więcej koni. Koń musi bowiem być dopasowany do jeźdźca. Dziecka i osoby dorosłej nie posadzimy przecież na takiej samej wielkości konia. Wówczas hipoterapia nie będzie przynosiła oczekiwanych skutków. Ostatnio często słyszy się także o onoterapii. W tym przypadku wykorzystuje się osła. Na nim sadza się osobę niepełnosprawną.

Ta ciekawa forma terapii, jaką bez wątpienia jest hipoterapia może korygować wiele wad postawy oraz regulować napięcie mięśniowe. Dzięki niej osoba niepełnosprawna ma kontakt z naturą. To zaś sprawia, że chory nabiera motywacji do działania. Oprócz tego jest to także idealny sposób na to, aby doskonalić swoją równowagę, koordynację i orientację ruchową. Osoba, która siedzi na koniu nabywa także poczucie rytmu. Oprócz tego stymuluje swoje czucie. Poprzez kontakt z koniem zdecydowanie zmniejsza się występowanie różnego rodzaju zaburzeń emocjonalnych. Jak widać hipoterapia niesie naprawdę wiele korzyści.