paint-328676_1280

Wysoki poziom bezrobocia sprawił, że coraz więcej osób decyduje się na założenie własnego biznesu. Panie, które mają wykształcenie pedagogiczne oraz mogą zainwestować naprawdę niemałe pieniądze, mogą zdecydować się na założenie przedszkola. Z całą pewnością jest to biznes, który ma ogromne szanse na powodzenie. Trzeba bowiem podkreślić, że nawet w prywatnych przedszkolach nie brakuje dzieci. Wszystko dlatego, że przedszkola publiczne oferują zbyt mało miejsc. O czym pamiętać i czego dopilnować, aby skutecznie założyć przedszkole?

Biznes dla cierpliwych

Przedszkole to przede wszystkim propozycja dla tych, którym nie brakuje cierpliwości. Trzeba pamiętać, że uruchomienie przedszkola wymaga nie tylko sporych nakładów finansowych, ale również spełnienia bardzo restrykcyjnych wymogów, które nakłada polskie prawo. To właśnie z tego powodu wiele osób chcących prowadzić własne przedszkole ostatecznie rezygnuje z tego pomysłu. Tymczasem trzeba bardzo wyraźnie powiedzieć, że z tym również można sobie dać radę.

Odpowiedz sobie na ważne pytania

Chcąc założyć własne przedszkole, warto zacząć od udzielenia sobie odpowiedzi na następujące pytania:

  • czy w okolicy będą dzieci, które rodzice zapiszą do przedszkola;
  • czy w twojej okolicy są budynki, które pozwolą ci na spełnienie wymogów lokalowych, czy też konieczne będzie wybudowanie nowego budynku;
  • czy pomoże ci lokalna społeczność, na przykład władze samorządowe;
  • jakie przedszkole cieszyć będzie się popularnością wśród rodziców;
  • na czym ci zależy, na co chcesz stawiać: na zajęcia z języka obcego, rytmikę, sztuki walki, a może takie nowoczesne propozycje, jak na przykład roboty;
  • czy chcesz prowadzić przedszkole o określonym kierunku i stylu, na przykład ekologiczne.

Udzielenie odpowiedzi na te pytania pozwoli poznać lepiej swoje oczekiwania, potrzeby i możliwości. Pomoże również zorientować się w tym, czy w naszej okolicy w ogóle jest zapotrzebowanie na przedszkole.

O czym pamiętać?

Kiedy podejmujemy decyzję o otwarciu przedszkola, musimy pamiętać jednocześnie o zapewnieniu lokalu, stworzeniu odpowiedniego programu, który zostanie zaakceptowany przez rodziców i odpowiednie własne, znalezieniu kadry z odpowiednim wykształceniem oraz prowadzeniu wymaganej dokumentacji.

To nie jest prosta sprawa

Prowadzenie przedszkola to zadanie naprawdę wymagające. Dzieciom trzeba zapewnić nie tylko odpowiednie warunki lokalowe, ale również ciekawy program i zajęcia stojące na naprawdę wysokim poziomie. Do tego dochodzi konieczność zapewnienia kadry na wysokim poziomie, która będzie w stanie odpowiednio zająć się dziećmi. Prowadząc przedszkole, trzeba pamiętać o regularnych kontrolach sanepidu i straży pożarnej. Spełnienie wszystkich wymaganych prawem norm to naprawdę zadanie niełatwe. Kiedy jednak wykaże się trochę cierpliwości, można uruchomić biznes, który naprawdę szybko zacznie przynosić realne zyski. Z całą pewnością można spodziewać się, że klientów nie zabraknie, a przedszkole zapewni nam wysoki dochód przez naprawdę długi czas. Warto mieć to na uwadze.