5Humaniści zawsze lubili zbierać się w lokalach, gdzie można wypić dobrą kawę, herbatę czy alkohol, zjeść ciastko czy inny smakołyk, a przy okazji porozmawiać czy też wspólnie obcować ze sztuką, słuchając czytania wierszy czy wykonywania piosenek, oglądając filmy, podziwiając obrazy. Współcześnie zwyczaj spotykania się wielbicieli filozofii, historii i sztuki w kawiarniach staje się tym bardziej częsty, na co wpływa chociażby szczupłość lokali mieszkalnych. Dlatego też właściciele kawiarni nastawieni na taką właśnie klientelę mogą liczyć na zawodowy sukces.

Bardzo ważne jest umiejscowienie kawiarni przeznaczonej dla humanistów i artystów. Kawiarnia taka powinna znajdować się w centrum miasta bądź też w pobliżu takich instytucji, jak humanistyczne czy artystyczne wydziały uczelni, domy kultury, teatry, kina studyjne. Wówczas do takiej kawiarni będą zaglądali studenci i wykładowcy po zajęciach, pracownicy zajmujący się kulturą, a także artyści wraz z publicznością po różnego rodzaju wieczorach autorskich czy wernisażach. Rzecz jasna, sama kawiarnia również może organizować podobne spotkania. W tym celu warto w niej umieścić, poza stolikami i krzesełkami, niewielką scenę, a także postarać się o nagłośnienie. Na ścianach można zaś zostawić wolne miejsce na powieszenie obrazów czy innych dzieł sztuki. Można również nabyć duży projektor, na którym będzie się odtwarzać filmy.

Wystrój kawiarni o podobnym przeznaczeniu również okazuje się niezwykle istotny. Największą popularność zdobędzie lokal klimatyczny, interesujący, nietypowy, być może staroświecki. Na ścianach można powiesić dzieła współczesnych artystów, chociażby lokalnych lub też pozostawić na nich miejsce na dzieła sztuki prezentowane w trakcie wernisaży. Można pomyśleć również o oryginalnych stolikach i krzesłach. Stoliki można zrobić na przykład ze starych maszyn do szycia. Warto też w takiej kawiarni umieścić antyki, stare fotele i kanapki. Ważne okazuje się również oświetlenie, a także takie drobne dodatki, jak suszone kwiaty. W kawiarence humanistyczno-artystycznej można także umieścić regały z książkami oraz albumami, które oczywiście będą do dyspozycji klientów.

Istotna okazuje się również muzyka, najlepiej dyskretna, która nie będzie zagłuszała rozmów. Na czas występów artystycznych oczywiście muzykę należy wyłączyć. Do klimatu humanistyczno-artystycznej kawiarenki będzie najlepiej pasowała poezja śpiewana, jazz czy też klasyka rocka.

Rzecz jasna, aby kawiarenka o podobnym profilu cieszyła się popularnością, i to nie tylko wśród artystów oraz humanistów, należy nie tylko ładnie ją wyposażyć oraz organizować w niej wernisaże, wieczory autorskie czy pokazy filmów. Trzeba też zadbać o smaczne, a zarazem niedrogie menu. Powinny się w nim znaleźć potrawy i napoje jak najprostsze, ale również jakieś oryginalne, wymyślne desery lodowe bądź ciasteczka. Nawet najbardziej wzniosłe i uduchowione osoby muszą się bowiem odżywiać, również w trakcie pasjonujących dyskusji. Wiele z nich ceni zaś ogromnie smaczne jadło i napitek.