Aranżacja wnętrz – doskonały top biznes. Niewiele osób ma dobry zmysł do ciekawego urządzenia nowego mieszkania. A jeśli nawet nie brakuje zmysłu, to brakuje czasu – przecież na spłacenie kredytu trzeba zarobić. Jeśli znasz się na budownictwie i meblach, możesz pobawić się w aranżację wnętrz. Do tego przyda Ci się wiedza o podstawowych stylach aranżacji. Poniżej krótka charakterystyka poszczególnych.
-
Styl skandynawski
Jasne barwy, prostota, naturalność, uniwersalność funkcjonalność – to jego główne cechy charakterystyczne. Dla domu urządzonego w stylu skandynawskim typowe są lekkie drewniane stoły bez ozdobników, szafki i stoliki kawowe o geometrycznych kształtach. Najczęściej wykorzystywane materiały to jasne, naturalne drewno, czasem chromowana stal do niektórych elementów. Dominują biele, szarości, czernie, chłodne zielenie i błękity. Styl skandynawski to kolorystyka bardzo subtelna, ale raczej o zimnym odcieniu.
-
Styl prowansalski
Łagodna elegancja wprost z wysublimowanej Francji. Wnętrz prowansalskie są jasne i słoneczne – adekwatnie do mikroklimatu regionu Prowansji. Kolorystyka jest zdominowana przez lawendę, pastelowe róże, błękit, żółć, fiolet i zieleń. Bardzo istotnym elementem są materiały naturalne, szczególnie drewno i kamień. We wnętrzach prowansalskich nie może też zabraknąć kwiatów doniczkowych i porcelany.
-
Styl retro
Nie ma to jak szlachetny urok minionych dekad! Polską odmianą stylu retro są wnętrza stylizowane na PRL, bardzo często w kameralnych kawiarniach. Znak rozpoznawczy retro to mnóstwo wyrazistych kolorów. Pomarańcz, czerwień, żółć, szarość, beż. Do kompletu welury, plusze, tapety winylowe, meble stylizowane (nawet na antyki!).
-
Styl shabby chic
Shabby chic – bądź sfatygowany szyk – powstał z inspiracji wiejskimi wnętrzami z Anglii i Francji. Meble i sprzęty wyglądają na stare, wielokrotnie używane i przestawiane z kąta w kąt. Dominują pastelowe, lekko pożółkłe beże, biele, róże i błękity. Do tej estetyki doskonale pasuje dodatki w stylu „made it yourself” – decoupage, ręcznie haftowane poduszki, postarzane meble, kwiatowe dekoracje.
-
Styl rustykalny
Swojski, lekko wiejski, lekko sentymentalny. Klimat jak z sielankowych poematów Franciszka Karpińskiego. Meble są drewniane, o formie nieco ciężkiej, ludowej, rodem ze wsi polskiej. Doskonale będą tutaj pasowały kredensy i szafy old fashion. W kolorystyce dominują: brąz, beż i kremowa biel.
-
Styl klasyczny
Zawsze modny, zawsze na czasie i zawsze obecny. To niekwestionowane królestwo harmonii, elegancji, estetyki pozbawionej przesadnej efektowności. Do wnętrz klasycznych polecamy komody stylizowane, stoły i regały z litego drewna, tapicerowane krzesła, masywne kanapy obite skórą. Wyjątkową atmosferę stworzą stylowe dodatki: świeczniki, karafki, żyrandole, efektowne lampy, zegary ścienne, kanapy skórzane, barek.
To tylko główne style wnętrzarskie – jest ich jeszcze cała masa! Styl industrialny (dla typowych mieszczuchów), kolonialny (ciekawe tchnienie Orientu), marynistyczny, boho (dla miłośników pstrokacizny i ekstrawagancji), eklektyczny, vintage (wnętrza jak z poprzedniej epoki), angielski, romantyczny, toskański, francuski. Do wyboru, do koloru!