Własny biznes: skąd wziąć pieniądze

numbers-money-calculating-calculation-large

Wysoki poziom bezrobocia sprawił, że coraz więcej osób zastanawia się na założenie własnej firmy. Pomysły na biznes są bardzo różne. Niektórzy chcą otworzyć przedszkole, inni myślą o własnej kwiaciarni, jeszcze inni marzą po prostu o otworzeniu sklepu. Niezależnie od tego, jaką firmę chcemy założyć, zawsze potrzebujemy na ten cel odpowiednich pieniędzy. Pojawia się więc pytanie skąd je wziąć?

Własne oszczędności

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście skorzystanie z własnych oszczędności. Nie musimy wtedy zastanawiać się skąd uzyskać środki na otworzenie własnej działalności. Nie będziemy musieli również udowadniać swojej zdolności kredytowej, pisać szczegółowego i obszernego biznesplanu, który będzie oceniany przez szereg osób. Niestety, nie każdy z nas ma możliwość sięgnięcia do przysłowiowej skarpety. Wiele osób nie ma nawet niewielkich oszczędności, które mogłyby zostać przeznaczone na prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Kredyt w banku

Jest to rozwiązanie, na które decyduje się zdecydowana większość osób zakładających własną firmę. Trzeba jednak wiedzieć, że nie każdy będzie miał szansę na to, aby otrzymać kredyt. Starając się o kredyt w banku, musimy przede wszystkim przedstawić szczegółowy biznesplan. Ma z niego jasno wynikać, że nasza firma ma w ogóle szanse na jakiekolwiek powodzenie. Tylko wtedy bank może przyznać nam kredyt. W biznesplanie musimy ująć między innymi:

  • zakres działalności;
  • przewidywane zyski;
  • zarobki dla nas i ewentualnych pracowników.

Jest to oczywiście jedynie część informacji, które trzeba w biznesplanie zamieścić. Decydując się na kredyt w banku, należy pamiętać, że jest to poważne zobowiązanie, którego musimy dotrzymać. W przeciwnym razie z bezrobocia możemy wpędzić się w jeszcze większe kłopoty, których z pewnością nikt z nas by nie chciał.

Dotacja z urzędu pracy

Jest to propozycja, którą z pewnością warto rozważyć. Trzeba jednak pamiętać, że na dotację z urzędu pracy mogą liczyć jedynie te osoby, które są w urzędzie zarejestrowane jako osoby bezrobotne. Znaczenie ma tutaj również moment roku, w którym składamy podanie o przyznanie dotacji. Generalnie najlepszy czas to pierwsze miesiące nowego roku. Wtedy są bowiem największe szanse na to, że urząd, w którym jesteśmy zarejestrowani, ma w ogóle środki finansowe, które mógłby przeznaczyć na przyznanie nam dotacji. Im bliżej końca roku, tym szanse na to są mniejsze. Warto mieć to na uwadze. Samo złożenie wniosku o przyznanie dotacji nie jest jeszcze równoznaczne z tym, że dotację taką otrzymamy. Wiele osób musi niestety liczyć się z odmową urzędu. Warunkiem uzyskania dotacji jest, podobnie jak w przypadku kredytu z banku, złożenie w urzędu swojego biznesplanu. Tutaj również powinien on być maksymalnie szczegółowy. Wtedy zwiększy nasze szanse na to, że dotację otrzymamy. I UWAGA: jest szansa na to, że dotacja z urzędu pracy będzie bezzwrotna. W tym wypadku nasz biznes musi jednak prosperować przynajmniej przez rok. Jeśli zamkniemy firmę przed upływem tego czasu, kwotę dotacji będziemy zobowiązani oddać. Warto mieć to na uwadze.

Podobne wpisy

Post Author: