team-spirit-207319_1280

Definicja biznesu i własnej firmy w dzisiejszych czasach uległa dużym zmianom i przeobrażeniom. Dzisiaj na pewno jest zupełnie inaczej aniżeli w pierwszych latach polskiej przedsiębiorczości. W tamtych czasach, czyli jakieś dwadzieścia lat temu wystartowało zupełnie z niczego mnóstwo firm, które dzisiaj są ogromnymi firmami, liderami na rynku i w swoich branżach. Nie oszukujmy się, ale dzisiaj tylko w kilku branżach nowa firma, która wchodzi na rynek, może osiągnąć porównywalne sukcesy do największych firm powstałych właśnie w latach dziewięćdziesiątych. Jednak dzisiaj własna firma to naprawdę zupełnie coś innego. Dzisiaj ktoś, kto zakłada swoją własną firmę, robi to z nadzieją zysków na poziomie pozwalającym na bardzo spokojne i w miarę dostatnie życie. Dlatego powstaje mnóstwo małych i lokalnie działających firm, a także wiele firm działających na zasadzie umowy outsourcingowej bądź na zasadach franczyzy. Szczególnie ten drugi rodzaj działania firm jest coraz bardziej popularny. Outsourcing to w praktyce trochę takie samozatrudnienie. Ale franczyza to już w stu procentach swój własny biznes, który dodatkowo oparty jest na sprawdzonym modelu biznesowym działającym już od wielu długich lat.
Prowadzenie biznesu franczyzowego opiera się na korzystaniu ze sprawdzonych już pomysłów. Przedsiębiorca chcący prowadzić biznes franczyzowy tak naprawdę musi zaufać bezgranicznie koncepcji proponowanej przez franczyzodawcę. Bez wiary w sukces i pomysł nie ma nawet co rozpoczynać przygody z franczyzowym biznesem. Wybierając franczyzę i inwestując w nią pieniądze musimy się w pełni utożsamiać z proponowanych przez franczyzodawcę modelem biznesowym. A to wbrew pozorom nie jest wcale takie łatwe. Dlatego jakakolwiek inwestycja w tego typu biznes musi być dobrze przemyślana i na pewno nie może być przeprowadzona bez wcześniejszych kalkulacji. Nie mniej jednak o wiele łatwiej jest zorganizować sprawdzony pomysł we własny biznes niż wystartować z własnym biznesie opartym na swoim własnym i nie sprawdzonym pomyśle.
Jeżeli chodzi o koszty inwestycji w biznes oparty na franczyzie to niewiele on się różni od kosztów inwestycji we własny biznes. Na pewno jednak sprawdzony pomysł i działająca już gdzie indziej koncepcja powoduje, że o wiele łatwiej się inwestuje swoje pieniądze. W większości biznesów franczyzowych trzeba się liczyć z koniecznością wnoszenia comiesięcznej opłaty licencyjnej ale niektóre modele franczyzowe mogą się wiązać na przykład z koniecznością podzielenia się zyskami albo wręcz zarabianiu na procencie od wypracowanych przychodów. Bez względu na to, jaki model biznesu franczyzowego się wybierze to i tak jest to na pewno lepszy sposób na zarobek aniżeli startowanie od zera i bez sprawdzonego pomysłu. Chociaż w tym drugim przypadku nie trzeba się z nikim dzielić zyskami. Jednak biznesy oparte na koncepcjach franczyzowych są coraz bardziej w Polsce popularne. I mimo woli, czy się tego chce czy nie, to biznes oparty na franczyzach będzie się powiększał z każdym kolejnym rokiem.