Świadomość zdrowego, ekologicznego i naturalnego odżywiania się rośnie w Polsce z roku na rok. Wciąż jednak nie jest wystarczająca. Główny powód to słaba dostępność produktów naturalnych i eko. Sklepy ze zdrową żywnością pochodzącą z upraw i hodowli ekologicznych są wciąż w naszym kraju rzadkością, a przez to ceny oferowanych przez nie towarów do najtańszych nie należą. Daje się jednak zauważyć pozytywny trend i poprawę na lepsze, bo popyt na eko-jedzenie rośnie z roku na rok. I to właśnie dlatego to najlepszy moment na zainwestowanie we własny sklep z naturalną żywnością. Szczególnie, że zarówno w Europie, jak i na całym świecie rynek ten rozwija się dynamicznie. Wkrótce to samo powinno dziać się u nas, a coraz większa świadomość zdrowego odżywiania u Polaków to dobry prognostyk na sukces finansowy eko-sklepu.

JAK SIĘ ZA TO ZABRAĆ?

Lokal

Przygotowania do otwarcia sklepu z ekologiczną i naturalną żywnością musimy oczywiście rozpocząć od znalezienie odpowiedniego lokalu. Ogromne znaczenie ma tu lokalizacja – im bliżej centrum miasta tym lepiej. Najbardziej idealnym miejscem na uruchomienie takiego biznesu są duże centra handlowe, gdzie codziennie przemieszczają się ogromne ilości ludzi. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że zostaniemy zauważeni.

Dostawcy

Kluczem do sukcesu w tej branży jest jednak pozyskanie godnych zaufania, uczciwych i sprawdzonych dostawców, którzy oferują wyłącznie świeże i ekologiczne produkty. O tych na szczęście coraz łatwiej, bo w Polsce działa już kilkadziesiąt hurtowni, gdzie zdrową i ekologiczną żywność można nabyć. Już nawet nie trzeba samemu jeździć do rolników, bo oni sami ją do nas dostarczą.

Oferta i asortyment

Żeby nasz sklep był konkurencyjny i chętnie odwiedzany przez klientów koniecznie musimy zadbać o bogaty asortyment dobrych i naturalnych produktów. Produkty ekologiczne to takie które w procesie powstawania nie miały styczności ze sztucznymi nawozami, barwnikami i innymi chemikaliami. Klientom powinniśmy oferować całą gamę produktów żywieniowych, począwszy od warzyw i owoców, poprzez nabiał i pieczywo, na mięsie kończąc. Dobrym posunięciem, który zjedna nam sympatię i wierność klientów, jest sprowadzenie specjalnego towaru, którego nie mamy na zbyciu, na życzenie klienta z hurtowni albo nawet ze sklepu o podobnym charakterze.

Klienci

Mimo że produkty ekologiczne, naturalne nabywa wciąż jeszcze wąskie grono polskiego społeczeństwa, to jednak grupa ta sukcesywnie się powiększa. Głównymi klientami sklepów ze zdrową żywnością są osoby dobrze wykształcone, zazwyczaj mogące pochwalić się dyplomem wyższej uczelni. Tacy ludzie są bardziej świadomi wpływu jedzenia na zdrowie, wiedzą jak w obecnych czasach produkuje się sztucznie przetworzoną żywność i nie chcą zaśmiecać swojego organizmu. Drugą dość sporą grupą częstych gości w eko-sklepach są osoby starsze, które mające specyficzne problemy zdrowotne wymagające odpowiedniej i specyficznej diety.

Z pewnością grono konsumentów ekologicznej i naturalnej żywności byłaby dużo większa, gdyby nie dość wysokie ceny takich produktów. Jednak pod tym względem jest coraz lepiej i zapewne w niedługiej przyszłości sklepy ze zdrową żywnością będą w Polsce robiły prawdziwą furorę.